fbpx

İspanya’ya Çalışma Ziyareti Düzenledik

Teknik destek projemiz kapsamında Avrupa’daki iyi uygulama örnekleri olan ve eklemeli imalat kullanan merkezleri ve teknoparklarını yerinde görmek; merkezimizi tanıtarak iş birliği ağımızı genişletmek ve deneyim paylaşımı yapmak amacıyla 24-28 Ekim 2022 tarihlerinde İspanya’ya Çalışma Ziyareti düzenledik. Barselona, Vitoria-Gasteiz, San Sebastian, Madrid ve Malaga’da yoğun görüşmeler gerçekleştirdiğimiz ziyaretimizde bizleri merkezlerinde ağırlayan tüm kurumlara teşekkür ediyoruz.

Ziyaretimizin ilk durağı Barselona oldu. Avrupa’nın önde gelen politeknik üniversitelerinden olan ve mühendislik, mimarlık, bilim ve teknoloji alanlarında bir kamu araştırma ve yüksek öğrenim kurumu olan Parc UPC (Universitat Politècnica de Catalunya)’yı ziyaret ettik. Daha sonra Barselona’daki ticari faaliyetleri teşvik eden Zona Franca tarafından yönetilen bir girişim olan DFactory ile görüştük. Ardından Pompeu Fabra Üniversitesi’nin bir parçasını oluşturan bir bilim parkı olan Tecnocampus Mataró’yu ziyaret ederek bilgi ve deneyimlerini dinleme şansı yakaladık.

Ziyaretimizin ikinci gününde ise; İspanya’nın Eklemeli ve 3 Boyutlu Üretim Teknolojileri Birliği olan ADDIMAT Association ile eklemeli imalat konusundaki son gelişmeleri konuştuk.

Çalışma Ziyaretimiz kapsamında Vitoria-Gasteiz’de bulundan havacılık ve uzay teknolojileri alanlarında eklemeli imalat yapan MIZAR Additive Manufacturing ile eklemeli imalat hakkında tecrübe paylaşımı da gerçekleştirdik.

Álava ve daha geniş Bask Ülkesindeki endüstrinin odak noktası olarak hareket eden ve en stratejik Avrupa sektörlerinden bir şirket havuzuna, kilit acentelere ve start-up’lara ev sahipliği yapan Technology Park of Alava’ya merkezimizi de tanıtarak faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olduk.

Madrid’de bulunan, İspanyol şirketlerinin teknolojik gelişimini ve yenilikçiliğini destekleyen, ulusal ve uluslararası AR-GE projeleri için finansman ve destek başvurularını kanalize eden bir kamu kuruluşu olan CDTI – Centre for the Development of Industrial Technology ile de görüşme gerçekleştirdik.

Madrid Büyükelçiliğinde Birinci Müsteşar Ayşe Zeybek ve Ticaret Müsteşarı Savaş Tarhan’ın konuğu olduk ve ziyaret amacımızı ve merkezimizi kendilerine anlattık. Adından CESOL – Asociación Española de Soldadura y Tecnologías de Unión’u ziyaret ettik.

Ziyaretimizin son gününe IASP – International Association of Science Park ile başladık. Yürütücü şirketimiz ATAP A.Ş. bu derneğin yeni üyesi olarak kabul edildi. Kendilerini tebrik ediyoruz.

630 şirket ve 20.000’den fazla çalışanı olan Malaga TechPark ve bu kampüste yer alan firmalar ile görüşerek faaliyetleri hakkında bilgi edindik. Tesla’nın manyetik sensorlarını yapan teknoloji firması olan Premo Group, madencilik, lojistik ve yenilenebilir enerji sektörleri için teknoloji çözümleri tasarlama ve üretme konusunda uzmanlaşmış bir İspanyol şirketi olan TORSA, İspanya Bilim ve Teknoloji Parkları Birliği (APTE) görüştüğümüz diğer firmalar oldu.

Oldukça yoğun ve dolu dolu geçen bir çalışma ziyareti gerçekleştirerek başta eklemeli imalat teknolojileri olmak üzere birçok alanda bilgi ve deneyim kazandık. Bizleri ağırlayan ve faaliyetleri hakkında bilgi veren tüm firmalara teşekkür ediyoruz.